Cyfrowa transformacja

Firmy często używają tego terminu, ale co właściwie oznacza?

  • 05-06-2019

Czym jest transformacja cyfrowa?

Cyfrowa transformacja to proces wykorzystujący technologie digitalowe do tworzenia nowych - lub modyfikowania istniejących - procesów biznesowych, kultury i doświadczeń klientów, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom biznesowym i rynkowym. To ponowne wyobrażenie biznesu w erze digital.

Wykracza poza tradycyjne role, takie jak sprzedaż, marketing i obsługa klienta. Zamiast tego cyfrowa transformacja zaczyna się i kończy na tym, jak myślisz i angażujesz klientów.

Dla małych firm, które dopiero się zaczynają najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie odpowiedniej cyfrowej strategii na starcie, takiej aby później nie trzeba było jej zmieniać. Budowanie biznesu XXI wieku na kartkach samoprzylepnych i odręcznych księgach po prostu nie zadziała. Cyfrowe myślenie, planowanie i budowanie sprawia, że Twój biznes odnajdzie się w dzisiejszej rzeczywistości.

Cyfrowa transformacja zaczyna się i kończy na kliencie.

Zanim dowiemy się co i jak, musimy najpierw odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: jak przechodzimy od prowadzenia dokumentacji papierowej i ołówkowej do zmieniających świat firm budowanych na bazie technologii cyfrowych?


Jaka jest różnica między digitalizacją, cyfryzacją i transformacją cyfrową?


Digitalizacja to przejście z analogowego na cyfrowe.

Nie tak dawno temu firmy prowadziły zapisy na papierze. Wszystkie księgi niezależnie czy zapisywane odręcznie czy tworzono dokumenty, były analogowe. Archiwa zajmowały mnóstwo miejsca, w segregatorach, na kserokopiach itp.

Następnie komputery przeszły do głównego nurtu, a większość firm zaczęła konwertować wszystkie papierowe zapisy do cyfrowych plików komputerowych. Nazywa się to digitalizacją: procesem przekształcania informacji z analogowej na cyfrową.

Znalezienie i udostępnienie informacji stało się znacznie łatwiejsze po ich cyfryzacji, ale sposoby, w jakie firmy wykorzystywały nowe rekordy cyfrowe, w dużej mierze naśladowały stare metody analogowe. Komputerowe systemy operacyjne zostały nawet zaprojektowane wokół ikon, folderów czy plików, aby czuć się dobrze i mniej odstraszać nowych użytkowników. Dane cyfrowe były znacznie bardziej wydajne dla przedsiębiorstw niż analogowe, ale systemy i procesy biznesowe były nadal w dużej mierze opracowane w oparciu o pomysły z epoki analogowej dotyczące sposobu wyszukiwania, udostępniania i wykorzystywania informacji.

Cyfryzacja wykorzystuje dane cyfrowe w celu uproszczenia pracy.

Proces wykorzystania zdigitalizowanych informacji w celu uproszczenia i usprawnienia ustalonych sposobów pracy nazywany jest digitalizacją. Zwróć uwagę na słowo zdefiniowane w tej definicji: cyfryzacja nie polega na zmianie sposobu prowadzenia działalności gospodarczej, ani na tworzeniu nowych rodzajów przedsiębiorstw. Chodzi o to, by dalej działać, ale teraz szybciej i lepiej, ponieważ twoje dane są natychmiast dostępne i nie są uwięzione w szafce na pliki w zakurzonym archiwum.

Pomyśl o obsłudze klienta, czy to w handlu detalicznym, w terenie, czy w call center. Cyfryzacja zmieniła usługę na zawsze, dzięki czemu rekordy klientów można łatwo i szybko odzyskać za pomocą komputera. Podstawowa metodologia obsługi klienta nie uległa zmianie, ale proces wypełniania zapytania, wyszukiwania odpowiednich danych stał się znacznie bardziej efektywny, gdy wyszukiwanie ksiąg papierowych zostało zastąpione kilkoma naciśnięciami klawiszy na ekranie komputera lub telefonu komórkowego.

Cyfrowa transformacja zwiększa wartość każdej interakcji z klientem.

Transformacja cyfrowa zmienia sposób, w jaki robi się biznes, a w niektórych przypadkach tworzy zupełnie nowe klasy przedsiębiorstw. Dzięki cyfrowej transformacji firmy cofają się o krok i rewidują wszystko, co robią, od wewnętrznych systemów po interakcje z klientami zarówno online, jak i osobiście.

Teraz jesteśmy mocno zakorzenieni w erze cyfrowej, a firmy wszelkiego rodzaju tworzą sprytne, skuteczne sposoby wykorzystywania technologii. Netflix to świetny przykład, rozpoczął jako wysyłkowa wypożyczalnia wideo, co zachwiało rynkiem wypożyczalni stacjonarnych, następnie innowacje cyfrowe umożliwiły transmisję strumieniową na dużą skalę. Dziś Netflix to gigant, który zajmuje się tradycyjnymi sieciami nadawczymi i telewizyjnymi, posiada studia produkcyjne i wiele więcej.

Digitalizacja dała Netflix możliwość nie tylko strumieniowego przesyłania treści wideo bezpośrednio do klientów, ale także uzyskania bezprecedensowego wglądu w zwyczaje i preferencje dotyczące oglądania.

Po pierwsze, zrozum, co jest możliwe dzięki cyfrowej transformacji.

Kluczowym elementem cyfrowej transformacji jest zrozumienie potencjału Twojej technologii. Ponownie, nie oznacza to pytania „o ile szybciej możemy robić to samo?” Oznacza to „Do czego nasza technologia jest naprawdę zdolna i jak możemy dostosować naszą działalność i procesy, aby jak najlepiej wykorzystać nasze inwestycje technologiczne?”

Przesyłanie strumieniowe treści opartych na subskrypcji bezpośrednio do telewizorów, komputerów i urządzeń przenośnych stanowiło oczywiste zakłócenie w branży wypożyczania filmów wideo. Przekazywanie strumieniowe sprawiło, że Netflix sprawdził, co jeszcze może zrobić z dostępną technologią. Doprowadziło to do innowacji, takich jak system rekomendacji oparty na sztucznej inteligencji.

Dostosuj swoją firmę, aby wykorzystać transformację cyfrową.

Podobnie przekształcenia cyfrowe zmieniły sposób, w jaki firmy podchodzą do obsługi klienta. Stary model polegał na tym, by czekać, aż klienci cię znajdą, czy to osobiście, czy dzwoniąc pod wskazany numer. Ale rozwój mediów społecznościowych bardzo zmienił usługi, podobnie jak zmienił reklamy, marketing, a nawet sprzedaż i obsługę klienta. Postępowe firmy wykorzystują media społecznościowe jako szansę na rozszerzenie oferty usług poprzez spotkania z klientami na wybranych platformach.

Image Description

Chcesz wiedzieć więcej?

Zobacz wszystkie aktualności i insighty od Brandwonder

Zobacz

Może Cię również zainteresować:

Image Description

Chcesz z nami współpracować?

Skorzystaj z formularza do estymacji projektu

Estymacja projektu